15 stycznia 2016 Udostępnij

Transport HDS – znaczenie dla polskiej gospodarki

Z roku na rok rośnie liczba dużych inwestycji, realizowanych na terenie Polski. Sprawia to, że rośnie również znaczenie całej branży transportowej; musi ona wykorzystywać coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które są w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się pojazdy wyposażone w specjalne dźwigi samozaładownicze HDS. Maszyny te nie przypominają jednak żadnych urządzeń budowlanych, do których zdążyliśmy już przywyknąć. HDS do dźwigi odznaczające się bardzo dużym udźwigiem. Są one przystosowane do przenoszenia ładunków o większej już wadze, nawet 20 ton. Dźwigi takie są zwykle wyposażone w specjalną kompleksową zabudowę, która pozwala na transportowanie ich w mniej standardowe sposoby, niż w przypadku tradycyjnych maszyn budowlanych. Istnieje wiele przesłanek pozwalających na stwierdzenie, że dźwigi HDS są przyszłością całej branży budowlanej. Ich wykorzystanie to przede wszystkim niezwykle praktyczne rozwiązanie, zapewniające sporą oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Branża budowlana – zwłaszcza w krajach takich jak Polska – rozwija się w dość specyficznym kierunku, o którym prawdopodobnie nie pomyślelibyśmy jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim na terenie całego kraju realizuje się coraz więcej naprawdę dużych inwestycji budowlanych; stawia się wielkie obiekty sportowe, potężne biurowce czy wysokie wieżowce. Wymusza to na ludziach pracujących w tej branży zmianę podejścia do wykonywanych przez siebie zadań, tym bardziej, że współczesna technologia daje ku temu bardzo szerokie możliwości. Powszechnie stosowane są tu gotowe prefabrykanty wykonane z betonu lub stali – z jednej strony wzmacniają one wytrzymałość takich obiektów, a z drugiej zapewniają spore oszczędności czasu. Wszystko to jest oczywiście bardzo opłacalne, ale wielkie gabaryty takich elementów sprawiają, że stosowanie ich nie ma większego sensu bez dysponowania odpowiednimi środkami transportu. Właśnie dlatego transport ponadnormatywny wchodzi właśnie w swój złoty okres. Pojazdy które są do tego wykorzystywane coraz częściej są również integrowane z dźwigami HDS, co daje naprawdę duże możliwości. Dzięki temu transport i montaż nawet wielkich elementów budowlanych zajmuje znacznie mniej czasu.

Dźwig HDS sprawdza się o wiele lepiej od standardowych maszyn głównie przy budowie obiektów takich jak wielkie hale produkcyjne czy fabryki. Taki dźwig pozwala na montowanie poszczególnych elementów ze znacznie większą precyzją niż dotychczas, a jednocześnie jest mniejszy i poręczniejszy od standardowych dźwigów samojezdnych. Bardzo ważną zaletą takich dźwigów jest to, w jaki sposób można transportować je na większe odległości. Obecnie na terenie Polski możemy zaobserwować znaczny rozwój infrastruktury drogowej – z roku na rok przybywa autostrad i dróg o wyższym standardzie. Sprawia to, że transportowanie wielkich maszyn budowlanych staje się znacznie łatwiejsze, nawet w przypadku tego sprzętu, który nie mógłby samodzielnie poruszać się po drogach. W tym przypadku niezastąpione okazują się być specjalne pojazdy z obniżoną podłogą i wyposażone w naczepy niskopodwoziowymi. Mogą one posiadać większą liczbę osi; często można także dostosowywać je do rodzaju przewożonych maszyn, rozciągając je wzdłuż lub wszerz. Dzięki temu transportowanie maszyn i ładunków o naprawdę wielkich gabarytach staje się znacznie łatwiejsze, i przede wszystkim bezpieczniejsze. Transport ciężki nie jest wyłącznie domeną branży budowlanej. Odgrywa on niezwykle ważną rolę również w szeroko pojętym przemyśle, gdzie konieczność transportowania wielkich ładunków pojawia się bardzo często. Wszystko to sprawia, że kształcenie się w kierunkach obsługi ciężkich maszyn i wyrabianie uprawnień związanych z HDS jest obecnie bardzo opłacalne. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie będzie stale rosło, zatem można uznać to za niezwykle przyszłościowy zawód.

Dariusz Niedziałek

Specjalista z zakresu organizowania kursów zawodowych, oraz wyszukiwania intratnych zawodów.