4 stycznia 2016 Udostępnij

Wózki widłowe - rodzaje

Ze względu na napęd:

Wózki widłowe spalinowe - To wózki, które najczęściej poruszane są przy pomocy popularnego diesla. Można również spotkać niekiedy wózki widłowe, które będą miały napęd LPG. Ze względu na emisję spalin te wózki wykorzystuje się raczej na otwartym terenie. Jeśli będzie koniczne stosowanie tego typu wózka w pomieszczeniach to konieczne będzie zastosowanie filtrów.

Wózki widłowe gazowe (LPG) - Patrząc na wózki widłowe w ekonomicznego punktu widzenia należy powiedzieć, że najlepsze będą wózki elektryczne i właśnie wózki LPG. Podobnie jak w przypadku spalinowych wózków raczej będzie stosować się na świeżym powietrzu. Przepisy BHP zobowiązują do stosowania filtrów, w momencie, gdy będzie się stosować takie wózki w pomieszczeniach.

Elektryczne wózki widłowe - Często nazywa się takie wózki akumulatorowymi. Ze względu na spełnienie norm bezpieczeństwa będą one bardzo często stosowane w zamkniętych pomieszczeniach. Również dobrze sprawdzą się w małych przestrzeniach, ponieważ silnik nie zajmuje dużo miejsca i taki wózek będzie rozmiarami zadowalający. Dobrze użytkowana bateria będzie w stanie sprawować się przez wiele lat bez zarzutu.

Ze względu na funkcje:

Wózki widłowe boczne - Nazywane również jako wózki bocznego załadunku. Sprawdzają się w momencie, gdy wykorzystuje się wózki do przewożenia ładunków długich oraz niewygodnych. W takim przypadku bowiem załadunek jest na boku i nie ma problemu z przeciwwagą.

Terenowe wózki widłowe - Najczęściej stosowane na placach budowy oraz w innych miejscach, gdzie trzeba przewozić ładunki w jakieś szczególne zakamarki. Takie wózki praktycznie zawsze są napędzane olejem napędowym.

Wózki widłowe podnośnikowe - Często te wózki mylone są z wózkami kontenerowymi. Określane inaczej jako teleskopowe. Fenomen takich wózków polega na ich dalekim zasięgu w górę oraz w przód. Dlatego nie będzie problemu z podnoszeniem nawet bardzo dużych ładunków bez ich dzielenia na mniejsze paczki.

Systemowe wózki widłowe - To rozwiązanie nowoczesne, które będzie pozwalało na dostosowanie wózków do różnych regałów i powierzchni w magazynie. Dlatego będzie można je stosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach.

Wózki widłowe wysokiego składowania - Nazywane bocznymi, pozwalają podnosić ładunki nawet na bardzo wysokie regały i będzie występowała możliwość szerokiego manewrowania takim ładunkiem.

Wózki widłowe skrętne - To wózki, które doskonale sprawdzają się w tych magazynach, gdzie konieczne jest ciągłe manewrowanie po wąskich korytarzach.

Wózki wielokierunkowe - To kolejne wózki do krętych korytarzy, ponieważ mamy niezależne operowanie kierunkiem przednich oraz tylnych kółek. Dlatego b

Praca jako operator wózka widłowego

 

ędzie można bez większego problemu praktycznie wszędzie się dostać. 

Wózki widłowe podwieszane - To wózki, które mogą być transportowane razem z ładunkiem przez podczepienie do ciężarówki. Mają małe gabaryty, można nimi wygodnie manewrować.

Wózki widłowe kontenerowe - Wózki, które można mocno załadować. Doskonale sprawdzają się w portach czy stoczniach.

Wózki widłowe antywybuchowe - To wózki, które przeznaczone są do miejsc, w których transportuje się substancje, które mogą być niebezpieczne i grozić wybuchem.

Dariusz Niedziałek

Specjalista z zakresu organizowania kursów zawodowych, oraz wyszukiwania intratnych zawodów.