11 stycznia 2016 Udostępnij

Obsługa zwyżki

Zwyżka – nie tylko do wycinki drzew. W jakich celach może być wykorzystywana zwyżka?

Zaczniemy od wyjaśnienia terminu zwyżki. Mianem zwyżki określane są podnośniki, które wykorzystywane są podczas prac prowadzonych na wysokościach. W zdecydowanej większości przypadków pojazdy tego rodzaju można dostrzec wszędzie tam, gdzie aktualnie wycina się drzewa. Najczęściej zobaczyć można je w miastach. Zwyżki zostały zaprojektowane jednak również w innych celach. Urządzenia te charakteryzują się dużą wszechstronnością i mają naprawdę szerokie możliwości. Wpływ na zastosowanie podnośnika ma wysokość jego ramienia. Wysięgniki mogą charakteryzować się różną długością. Ma ona związek z wymiarami nadwozia samochodowego oraz tego, jaki jest jego ciężar. Im dłuższy jest wysięgnik, tym więcej waży samochód. To właśnie waga gwarantuje jego stabilność i sprawia, że praca wykonywana jest w warunkach bezpiecznych. Podnośniki wykorzystują firmy sprzątające oraz oferujące mycie okien w wysokich budynkach. Stosują je również przedsiębiorstwa energetyczne. W tym wypadku z ich użyciem usuwane są usterki linii napowietrznych.

Stosuje się je również wówczas, kiedy wykonuje się przyłącza linii energetycznej do nowych budynków. Podnośniki będą bezpieczne tylko wówczas, kiedy regularnie będą poddawane przeglądom technicznym, a ewentualne usterki będą usuwane. Jeżeli właściciel podnośnika o to zadba, urządzenie to będzie bezpieczne w użytkowaniu. Gdzie znaleźć można używane podnośniki? Najczęściej sprzedają je te same firmy, które w swojej ofercie posiadają podnośniki nowe. Zanim podnośnik używany zostanie w takiej firmie wystawiony na sprzedaż przechodzi gruntowny przegląd techniczny. Urządzenie doprowadzane jest do pełnych możliwości, jeśli chodzi o jego funkcjonowanie. Stawiając na takie urządzenie, można być pewnym, że wycinka drzew zostanie wykonana bez problemu.

Konserwacja podnośnika - Każde urządzenie mechaniczne musi być konserwowane. Podnośniki nie są w tym wypadku wyjątkiem. Im częściej podnośniki pracują w trudnych warunkach zarówno atmosferycznych, jak i terenowych, tym częściej muszą przechodzić serwis. Pojawia się też pytanie jak obsługiwać te urządzenia, aby praca z ich pomocą była naprawdę bezpieczna? Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o stan techniczny mechanizmu odpowiedzialnego za podnoszenie. Zawsze musi on być idealny.

Najważniejsze czynności serwisowania podnośnika - Nie wolno zapominać o konieczności regularnego smarowania oraz sprawdzana tego, czy poziom oleju jest prawidłowy. Następnie trzeba sprawdzić, czy wszystkie zabezpieczenia są sprawne. Podnośnik zwyżki można konserwować samodzielnie tylko wtedy, kiedy jego budowa jest nam doskonale znana. Osoby, które nie dysponują w tym zakresie odpowiednim doświadczeniem powinny skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które w swojej ofercie posiadają konserwację urządzeń dźwigowych. Do obsługi zwyżki wymagany jest specjalistyczny kurs. Zdobyte na nim informacje i umiejętności pozwolą na bezpieczną i sprawną pracę.

Dariusz Niedziałek

Specjalista z zakresu organizowania kursów zawodowych, oraz wyszukiwania intratnych zawodów.