1 lutego 2016 Udostępnij

Charakterystyka różnych rodzajów pilarek

Najbardziej typowy podział pił łańcuchowych odnosi się do tego, jaki napęd został w nich zastosowany. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniami zasilanymi zarówno silnikiem spalinowym, jak i elektrycznym. To właśnie napęd spalinowy jest uznawany za najbardziej charakterystyczny dla pilarek. Trudno się temu dziwić skoro pozwala to na dużą mobilność urządzenia. Pilarka spalinowa może zostać zabrana wszędzie tam, gdzie w danym momencie jest nam potrzebna, nie ma przy tym mowy o ograniczeniu dostępu do energii jako o poważnej przeszkodzie. Pilarki spalinowe najczęściej są wyposażone w tak zwany silniki dwutaktowy, a więc taki, który potrzebuje nie tylko benzyny, ale i specjalnego oleju. Dzieje się tak dlatego, że sama benzyna okazuje się zbyt „sucha”, jeśli więc nie pojawi się olej, urządzenie nie będzie posiadało odpowiedniego smarowania.

Oczywiście, brak smarowania pociąga za sobą poważne konsekwencje, może bowiem nie tylko doprowadzić do zatarcia napędu, ale również do uszkodzenia pilarki w sposób trwały. Naprawa jest w takim przypadku wyjątkowo kosztowna, jeśli więc decydujemy się na zakup pilarki spalinowej, dbanie o odpowiednią mieszankę benzyny oraz oleju powinno być dla nas priorytetem. Same silniki spalinowe są nie tylko mocne, ale również dość trwałe. Dziś wyposaża się w nie cały wachlarz pilarek począwszy od tych całkowicie amatorskich aż po pilarki w pełni profesjonalne. Nie można jednak zapominać o tym, że mówimy też o rozwiązaniach stosunkowo głośnych, emitujących spaliny i wymagających regularnego serwisowania, jeśli mają nam służyć przez długi czas.

Oczywiście, również o pilarkach elektrycznych mówi się jako o rozwiązaniach, które mają stosunkowo dużo zalet. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście wyższy komfort pracy w porównaniu z tym, z jakim należy liczyć się wykorzystując urządzenia z napędem spalinowym. Silnik spalinowy nie tylko powoduje silne drgania, ale również hałasuje, a i kłęby wyrzucanych przez niego spalin nie są rozwiązaniem, które może nam przypaść do gustu. Jeśli zatem zdecydujemy się na urządzenie elektryczne, niemal natychmiast możemy zapomnieć o tego rodzaju atrakcjach. Oczywiście, nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Już sam zasięg pilarki jest mocno ograniczony, zasięg swobodnej pracy determinuje długość kabla.

Pilarka tarczowa Od pewnego czasu rynek stara się rozwiązać tę niedogodność, jednym z ciekawszych rozwiązań są więc pilarki akumulatorowe z mobilnością równą tej, jaka jest charakterystyczna dla ich spalinowych odpowiedników. Niestety, komfort pracy może być w ich przypadku skutecznie zakłócony, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzuje dość duża waga. Nie można też zapominać o samym ładowaniu, nie tylko uciążliwym, ale również czasochłonnym. Piły elektryczne mają i ten minus, że są znacznie słabsze, wykorzystuje się je więc niemal wyłącznie do podstawowych zastosowań. Pilarki mechaniczne również dzielimy na kilka grup. Tu warto wspomnieć choćby o pilarce tarczowej z ostrzem mającym formę zębatego dysku oraz o pilarce stołowe i ukośnicy. Ciekawym rozwiązaniem jest też pilarka wahadłowa.

Beata Kowalik

Inżynier budownictwa. Nadzoruje oraz prowadzi kursy na maszyny wykorzystywane w tym sektorze.