12 lutego 2016 Udostępnij

Rodzaje i modele spawarek

Obecnie na rynku dostać można trzy rodzaje spawarek, które wyróżnia się, biorąc pod uwagę zastosowaną w danym przypadku metodę spawania. Chodzi o spawarki: -MIG – MAG – spawanie dokonywane jest w osłonie gazu; -MMA – spawanie dokonywane jest za pośrednictwem elektrody otulonej; -TIG – spawanie odbywa się za pośrednictwem elektrody nietopliwej. Każdy, kto zastanawia się nad kupnem spawarki, musi podjąć decyzję, czy stawia na tanie urządzenie, które nie wprowadzi spustoszenia w portfelu czy woli jednak dobrą jakościową spawarkę, która nie będzie tania. Można zadać pytanie w jakim stopniu cena idzie w parze z funkcjonalnością oraz trwałością spawarki. Z całą pewnością mniej kosztują te spawarki, które przeznaczone są dla amatorów. Trzeba jednak pamiętać, że nie można oczekiwać od nich zbyt wiele.

Spawarki przeznaczone dla profesjonalistów kosztują wiele, ale odznaczają się większą trwałością oraz wytrzymałością. Tworzone są one z myślą o nieustannej eksploatacji w firmach, które wykorzystują technologie spawalnicze. W przypadku osób, które poszukują spawarki do przydomowego warsztatu, w zupełności wystarczająca będzie spawarka z linii hobby. Trzeba jednak pamiętać, że w tej grupie cenowej znaleźć można również modele naprawdę drogie, które charakteryzują się niezwykle bogatym wyposażeniem dodatkowym. Wpływ na cenę spawarki ma jej producent. Modele sygnowane znanymi markami są bez wątpienia droższe. W przypadku sprzętu markowego nie ma jednak problemów z serwisowaniem. Punkty obsługi klienta znajdują się na ogół w większości dużych miast. Do tego jest ich całkiem sporo. Zdecydowana większość spawarek nie cechuje się zbytnią funkcjonalnością. Przeznaczone są one tylko i wyłącznie do spawania. W sklepach znaleźć można jednak urządzenie, które stanowią połączenie spawarki z innego rodzaju urządzeniami.

Można zaopatrzyć się między innymi w spawarki – prostowniki oraz spawarki – przecinarki plazmowe. Jeśli chodzi o urządzenia, które tworzone są z myślą o amatorach, to ogromną popularnością cieszą się urządzenia transformatorowe. Charakteryzują się one dużą wagą i niemałymi rozmiarami, ale również budowa jest naprawdę nieskomplikowana. Do tego nie kosztują wiele. Niestety, nie są pozbawione wad. Spawarka w tym przypadku błyskawicznie się przegrzewa, a stabilność pracy uzależniona jest od jakości zasilania. Do tego dodać należy duże zużycie prądu, co przekłada się na wysokie rachunki. Profesjonaliści bardzo często sięgają po urządzenia inwentorowe. Mają one niewielkie rozmiary, a jednocześnie nie ważą wiele. Niestety, charakteryzują się naprawdę skomplikowaną budową. Właśnie z tego powodu mogą być naprawianie jedynie w profesjonalnych serwisach. Cechuje je ogromna wrażliwość na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Nie kosztują również mało. Odznaczają się natomiast ogromną sprawnością i stabilnością pracy. Mają także bardzo dużą tolerancję na spadki napięcia, a regulacja prądu ma charakter płynny. Spawarki MMA transformatorowe zazwyczaj mają wyłącznik sieciowy oraz pokrętło regulacji natężenia prądu.

Dariusz Niedziałek

Specjalista z zakresu organizowania kursów zawodowych, oraz wyszukiwania intratnych zawodów.