6 stycznia 2016 Udostępnij

Operator wózka widłowego: dlaczego warto nim zostać?

Niezależnie od tego, czy właśnie kończysz naukę i stajesz przed problemem określenia swojej ścieżki kariery, czy też w twojej aktualnej pracy dopadła cię rutyna i właśnie poszukujesz nowych wyzwać, może dobrym rozwiązaniem jest rozważenie kursu na obsługę wózka widłowego? Wskazać można całe mnóstwo powodów, dla których ludzi decydują się na zapisanie na ten kurs. Niektórzy podejmują takie decyzję motywowani chęcią podniesienia swoich kwalifikacji. Inni wyobrażają sobie siebie jako operatora wózka widłowego i właśnie z tą pracą wiążą swoją przyszłość. Poniżej prezentujemy najczęściej wymieniane powody, dla których ludzi postanawiają ukończyć kurs operatora wózków jezdniowych podnośnikowych.

1.Wiele ofert pracy - Operatorzy wózków widłowych mogą być pewni, że ofert pracy nie zabraknie. I to w naprawdę rozmaitych branżach. Osoby, które mają uprawienia na wózek widłowy mogą znaleźć zatrudnienie w branży budowlanej, w sklepach wielkopowierzchniowych, firmach spedycyjnych, najróżniejszych hurtowniach czy firmach, które dysponują magazynami. Oznacza to, że po ukończeniu specjalistycznego kursu nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Co więcej, osoby posiadające takie uprawienia mogą również liczyć na pracę poza Polska.

2.Atrakcyjne wynagrodzenie - Firma Sedlak&Sedlak przedstawiła raporty, z których jasno wynika, że operator wózka widłowego zarabia średnio niespełna 2700 złotych brutto. Jednocześnie trzeba podkreślić, że co czwarty pracownik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 3100 złotych, a pensja co dziesiątego przekraczała 3500 złotych. Średnia płaca różni się oczywiście w różnych województwach oraz różnych branżach. Na największe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy zatrudnieniu w branży maszynowej, motoryzacyjnej oraz elektromaszynowej. Osoby obsługujące wózki widłowe mogą również liczyć na pracę w nadgodzinach.

3.Samodzielna praca - Jeśli lubisz pracować sam, a jednocześnie nie lubisz polegać na innych, to praca operatora wózka widłowego jest stworzona dla ciebie.

4.Mniej nadzoru - W żadnej pracy nie uda się całkowite wyeliminowanie kontaktów z innymi pracownikami. Warto jednak wiedzieć, że osoby pracujące jako operatorzy wózków widłowych bardzo rzadko spotykają swoich przełożonych. Jest to więc doskonała profesja dla tych wszystkich, którzy nie lubią pracować wtedy, kiedy ktoś przygląda się ich pracy. Zdecydowana większość przełożonych pozostawia operatorom wózków widłowych ogromną swobodę. Zdają sobie oni bowiem sprawę z tego, że pracownicy ci mają za sobą niezbędne szkolenie.

5.Bezpieczeństwo pracy -  Kiedy w firmie dokonywane są cięcia budżetowe, najczęściej w pierwszej kolejności zwalniani są ci, którzy są najmniej potrzebni. Zazwyczaj chodzi o osoby najmniej wydajne oraz mające najmniejsze kwalifikacje. Właściciele zakładów pracy są bowiem świadomi, że tego rodzaju pracowników mogą bardzo szybko zatrudnić znowu. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o operatora wózka widłowego. Wózek widłowy to urządzenie, które wyręcza w pracy nawet kilka osób. Jest więc niezwykle wydajne, a tym samym niezbędne w firmie.

Beata Kowalik

Inżynier budownictwa. Nadzoruje oraz prowadzi kursy na maszyny wykorzystywane w tym sektorze.