13 stycznia 2016 Udostępnij

Czy warto być spawaczem?

Jednym z bardziej popularnych zawodów w naszym portalu jest bez wątpienia spawacz. Ci, którzy wykonują zawód spawacza, nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że był to naprawdę świetny wybór. Wiele osób zapyta w tym miejscu dlaczego. Odpowiedź w poniższym artykule. Kto może wykonywać zawód spawacza? Spawaczem mogą zostać jedynie osoby mające doskonałą sprawność fizyczną i cechujące się ogromną wytrzymałością. Osoby z alergią oraz chorujące na astmę powinny poszukać sobie raczej innego zawodu. Wszystko przez naprawdę ciężkie warunki pracy. Znaczenie mają również uzdolnienia manualne. Praca spawacza jest precyzyjna, niezbędna jest w niej doskonałą koordynacja wzrokowo – ruchowa. Spawacz musi posiadać również wyobraźnię przestrzenną. Niezbędna umiejętnością jest czytanie rysunku technicznego.

Gdzie swoją pracę wykonuje spawacz? Spawacz jest niezbędny w zakładach przemysłowych. Każda konstrukcja składająca się z metalowych elementów i charakteryzująca się dużym stopniem skomplikowania wymaga właśnie spawacza. Spawa się elementy konstrukcyjne budynków, samolotów, krzeseł, pralek, statków. Każdy, kto decyduje się na zostanie spawaczem może być pewny, że pracy w tym zawodzie brakować nie będzie.

Rodzaje spawania -  W nagłówkach ogłoszeń kierowanych do spawaczy zazwyczaj dostrzec można tajemnicze skróty. Poniżej wyjaśnienie tych, które stosowane są najczęściej:

-Spawacz 135/MAG-drut lity; Spawacz 136/MAG-drut proszkowy; -Spawacz 131/MIG Spawanie elektrodą topliwą w osłonie z gazów

Wymienione trzy metody spawania stosowane są obecnie najczęściej. Charakteryzują się największą wydajnością. Są także naprawdę uniwersalne. Stosowane są powszechnie podczas montażu najróżniejszych elementów wykonanych z metalu. Spawanie wykonywane jest w miniaturowej otoczce z gazu. To właśnie gaz dba o to, aby do spawanego element nie docierało powietrze atmosferyczne. Elektroda, która się topi jest dodatkową spoiną między elementami. Kiedy otoczkę tworzy gaz obojętny, mówi się o spawaniu MIG. W przypadku gazu aktywnego mowa o spawaniu MAG. To, jaki gaz jest stosowany uzależnione jest od materiału, który poddawany jest procesowi spawania. W zdecydowanej większości przypadków przyszli spawacze rozpoczynają swoją przygodę ze spawaniem właśnie od kursu MIG/MAG.

Spawacz 141/TIG (niemiecki WIG). Spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie z gazów - To metoda najbardziej wszechstronna. Jednocześnie nie jest zbyt wydajna. Jej stosowanie nakłada na spawacza konieczność zachowania wyjątkowej precyzji, a także dokładności. To właśnie z tego powodu niekoniecznie radzą sobie z nią osoby początkujące. Elektroda nie jest topliwa, co nakłada często konieczność zastosowania dodatkowego spoiwa. Może to być na przykład specjalnie dobrany pręt, który topi się nad elementami, które poddawane są spawaniu. Spawy, które powstają, są naprawdę wytrzymałe. Ich plusem jest również to, że naprawdę świetnie się prezentują. Spawacz 111/MMA Spawanie elektrodą otuloną Jest to najstarsza metoda spawania. Wykorzystuje się w tym przypadku łuk elektryczny.

Zdzisław Bąk

Szkoleniowiec z zakresu sprzętu HDS.