20 stycznia 2016 Udostępnij

Kurs na suwnice – czego uczy i dlaczego jest ważny?

Sposobów na poprawę bezpieczeństwa i wydajności w pracy jest bardzo dużo. Niemniej jedną z najłatwiejszych oraz ekonomicznych alternatyw na usprawnienie tego procesu jest wykorzystanie suwnic. Jednak operowanie tym sprzętem wymaga odpowiednich uprawnień, które można nabyć po kursie na operatora suwnicy. O tym, że suwnice same w sobie nie są bezpieczne, świadczą statystyki według których wypadki na nich zdarzają się bardzo często. Co więcej, powodują obrażenia nie tylko operatorów, ale także pracowników w miejscu pracy oraz ludzi w pobliżu miejsca działania suwnicy. Największy odsetek odnotowywanych nieszczęśliwych wypadków, stanowią te spowodowane ludzkimi błędami, które stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa i nieprzewidziane przestoje. Na szczęście ryzyko wystąpienia wypadków można zredukować do minimum poprzez zapobieganie w formie szkoleń dotyczących obsługi suwnicy. Kto może wziąć udział w takim szkoleniu? Okazuje się że, na kurs operatora suwnicy może zdecydować się właściwie każdy. Nie jest prawdą, że szkolenie jest przeznaczone dla osób pracujących na suwnicach.

Z powodzeniem, mogą w nim wziąć udział także ludzie nadzorujący przebieg pracy na suwnicach. Szkolenie gwarantuje uczestnikom zdobycie odpowiedniej wiedzy, umiejętności które pozytywnie i bezpośrednio wpływają na ograniczenie błędów operatora, nierzadko prowadzące do wypadków, w rezultacie także niepotrzebnych przestojów. Kurs na operatora dostarcza pracownikom wiedzę, z zakresu bezpieczeństwa. Efektem tego jest mniejszy odsetek wypadków, a co się z tym wiąże - uniknięcie poważnych obrażeń ciała operatora i osób przebywających w pobliżu suwnicy. Dodatkowo kurs przybliży uczestnikom wiedzę ściśle techniczną, funkcje wszystkich głównych komponentów i podzespołów suwnicy. Kursant dowie się także, jakie obowiązki posiada operator suwnic przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po zakończeniu pracy.

Na szkoleniu zostaje poruszony temat bezpieczeństwa i higieny pracy na suwnicach. Po szkoleniu, jego absolwent będzie wiedział jak precyzyjnie planować obciążenia, podstawy mocowania ładunku. Będzie potrafił operować technikami redukującymi huśtanie się ładunku podczas przenosin. Równocześnie kursant posiądzie wszystkie niezbędne wiadomości z zakresu dozoru technicznego. Trzeba wspomnieć, że do kursu kandydat na operatora musi się odpowiednio przygotować, przyswajając podstawowe informacje, jak choćby czym jest suwnica. To nic innego, jak rodzaj dźwignicy, która służy do transportowania towarów.

Wyróżnia się kilka ich rodzajów, jak choćby pomostowe, półbramowe, bramowe stosowane głownie na zewnątrz. Niezależnie od tego, jaką suwnicą dysponuje dana firma, to polskie prawo określa warunki, jakie musi spełnić potencjalny operator suwnicy. Jednym z uprawnień jest legitymacja wydawana przez Urząd Dozoru Technicznego. Zdecydowanie warto zdobyć się na trud, decydując się na kurs, by zdobyć uprawnienia operatora suwnic, gdyż na współczesnym rynku pracy obserwuje się duże zapotrzebowanie na tego typu wykwalifikowanych fachowców.

Beata Kowalik

Inżynier budownictwa. Nadzoruje oraz prowadzi kursy na maszyny wykorzystywane w tym sektorze.