18 stycznia 2016 Udostępnij

Dlaczego warto zostać operatorem wózka widłowego?

O wózku widłowym bardzo często mówi się nie tylko jako o narzędziu potężnym, ale również wyjątkowo użytecznym. Nie można zapominać jednak o tym, że to pożyteczne urządzenie spełnia stawiane przed nim oczekiwania jedynie wówczas, gdy jest przez kogoś obsługiwane. Co więcej, musi być to osoba zdająca sobie sprawę ze spoczywającej na niej odpowiedzialności. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na kurs obsługi wózka widłowego, możesz mieć pewność, że istnieje przynajmniej kilka argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem. Na pierwszy plan wysuwa się to, że mamy do czynienia z uprawnieniami, które są ważne bezterminowo. Jeśli więc przejdziemy szkolenie, a następnie zdamy egzamin przed odpowiednią komisją z Urzędu Dozoru Technicznego, licencją na prowadzenie wózka widłowego możemy się cieszyć przez całe życie.

Uprawnienia są ważne zresztą nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W tym ostatnim przypadku wystarczy złożyć wniosek o wydanie certyfikatu na wózki jezdniowe podnośnikowe ważnego w UE. Nie bez znaczenia jest również to, że operatorzy wózków widłowych przechodzą szkolenie BHP w czasie którego możliwe staje się przyswajanie wiedzy z zakresie podstawowych czynności, które należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Każdego dnia mamy do czynienia z naprawdę dużą liczba wypadków, do których dochodzi z udziałem wózków widłowych, zawsze warto mieć więc na uwadze przygotowanie, które pozwoli na uniknięcie niebezpieczeństwa. Samo szkolenie nie jest zresztą prowadzone przez osobę przypadkową, ale przez doświadczonego instruktora, ten zaś dysponuje wiedzą, która pozwala na radzenie sobie nie tylko w sytuacjach standardowych, ale również wówczas, gdy wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli.

Co więcej, wsparcie ze strony instruktora może pomóc w wyrobieniu nawyków, które pozwolą na unikanie w przyszłości sytuacji prowadzących do wypadków, awarii samego sprzętu i uszkodzenia towaru. Pozwoli to na stanie się operatorem, którego wiedza stanie się szczególnie cenna na wymagającym przecież rynku pracy. Osoby, które poddały się kursowi mogą zresztą szybko i sprawnie przewozić nawet bardzo ciężkie towary. Umiejętność ta nie tylko oszczędza czas, ale i zwiększa wydajność operatora, co jest na rynku pracy zdolnością cenioną w szczególny sposób. Wózek widłowy jest zatem znakomitą alternatywą nawet dla najsilniejszego pracownika.

Doświadczony operator ma i ten plus, że współpraca z nim ogranicza ewentualne straty spowodowane poprzez uszkodzenia towarów. Osoby, które zdecydują się zarówno na odbycie, jak i ukończenie kursu mogą mieć tez pewność, że otworzy się przed nimi możliwość zdobycia pracy zarówno ciekawej, jak i dobrze płatnej. Operator wózka widłowego to profesja bardzo poszukiwana, o którą jednak ubiega się stosunkowo niewiele osób. Osoby dysponujące odpowiednimi uprawnieniami mogą więc szukać zatrudnienia w branży budowlanej, produkcyjnej, a nawet przez firmy, które posiadają magazyny – w tym przez sklepy wielkopowierzchniowe.

Dariusz Niedziałek

Specjalista z zakresu organizowania kursów zawodowych, oraz wyszukiwania intratnych zawodów.