22 stycznia 2016 Udostępnij

Jak zostać operatorem żurawia wieżowego?

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień operatora żurawi wieżowych kat. IŻ - UDT wszystkich typów to propozycja skierowana do osób, które mają już ukończony osiemnasty rok życia, mogą pochwalić się wykształceniem przynajmniej podstawowym i nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiłyby im wykonywanie pracy w charakterze operatora żurawi wieżowych budowlanych. Sam kurs składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Jego zakończeniem jest egzamin państwowy składany przez komisją UDT. Zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez Urząd Transportu Drogowego jest ważne bezterminowo. Podczas kursu uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami odnoszącymi się między innymi do nadzoru technicznego. Zyskują informacje na temat samych żurawi wieżowych i ich budowy, zabezpieczeń mechanicznych i technicznych stosowanych w tych rozwiązaniach, obowiązków spoczywających na operatorze, a także dane na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kurs obejmuje również zajęcia praktyczne na żurawiu wieżowym. Sama praca wykonywana przez operatora żurawia wieżowego nie należy do trudnych, choć na pierwszy rzut oka nie można oprzeć się takiemu właśnie wrażeniu. Konieczne jest zatem posiadanie pewnego pojęcia zarówno o mechanice, jak i o matematyce, same informacje niezbędne podczas pracy z dźwigiem można jednak zdobyć w czasie trwania samego kursu zawodowego. Operatorzy żurawi wieżowych zaliczają się do najlepiej opłacanych operatorów tak zwanego ciężkiego sprzętu. Zarobki w omawianej tu branży mogą się nieco różnic od tego, w jakim miejscu się pracuje, w Polsce wynoszą jednak od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych na rękę. Za granica są wyższe, w Norwegii mogą wzrosnąć więc nawet czterokrotnie. Sama praca potrafi być monotonna, osoby, które ja wykonują przyznają jednak, że potrafi budzić zainteresowanie.

Jednego dnia można przecież pomagać w budowie fabryki, innego w budowie domu, a jeszcze innego – w budowie mostu, który może przecież cieszyć lokalną społeczność jeszcze przez dziesięciolecia. Operatorzy żurawi wieżowych mogą też poszukiwać pracy w górnictwie, leśnictwie, przemyśle kolejowym oraz przemyśle stoczniowym. Sam kurs nie jest długi i na ogół nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt godzin zajęć teoretycznych oraz praktyczny. Oczywiście, należy dodać do niego ten czas, jaki poświęcimy na sam egzamin. Oczywiście, nie jest to kurs uniwersalny, oddzielne szkolenie trzeba więc będzie odbyć chcąc pracować na suwnicy, ładowarce teleskopowej lub żurawiu HDS.

Sami operatorzy żurawi wieżowych lubią żartować sobie, że wykonywaną przez nich pracę można porównać do tej, jaką ma do wykonania kapitan statku. Jeśli bowiem coś pójdzie nie tak to właśnie na niego spadnie odpowiedzialność. Jeśli więc siedzi się w dźwigu, nie można pozwolić sobie na oderwanie od rzeczywistości, to bowiem właśnie operator wydaje się być sercem całej operacji. To od niego często zależy to, czy budowa będzie posuwać się do przodu w założonym wcześniej tempie, a osoby pracujące na niej będą bezpieczne. Wymagana jest zatem zarówno koncentracja, jak i precyzja.

Beata Kowalik

Inżynier budownictwa. Nadzoruje oraz prowadzi kursy na maszyny wykorzystywane w tym sektorze.