30 kwietnia 2020 Udostępnij

Jak znaleźć pracę w czasie pandemii koronaawirusa

Pandemia wirusa koronaawirusowego wywarła znaczący wpływ nie tylko na światową gospodarkę, ale także na Państwa poszukiwania pracy. Spowodowała ona wahania na rynkach akcji i wpłynęła na różne gałęzie przemysłu. Jeśli masz obecną pracę, najprawdopodobniej wykonujesz ją z domu. Niektóre małe przedsiębiorstwa zostały zmuszone do tymczasowego zamknięcia, podczas gdy duże przedsiębiorstwa zostały dotknięte trudnościami związanymi z utratą pracy i zakłóconym łańcuchem dostaw. Istnieją prognozy, że stopa bezrobocia w USA może sięgnąć 20%, według doniesień NBC News.

Niektóre firmy zareagowały na kryzys zdrowotny zwolnieniami, urlopami, cięciami godzin pracy i wynagrodzeniami za nadgodziny, a także zamrożeniem zatrudnienia. Inne firmy aktywnie zatrudniają i codziennie delegują nowe miejsca pracy. Obecnie istnieje duża niepewność co do tego, jaki będzie wpływ na zatrudnienie w danym kraju i na świecie, ale istnieją sposoby, aby zachować pozytywne nastawienie do poszukiwania pracy w tym burzliwym czasie.

Zaangażuj swoją sieć

Ludzie rozumieją, że jest to trudny czas i chcą pomóc, jakkolwiek mogą. Poinformuj swoich przyjaciół i rodzinę, że szukasz pracy i powiedz im o rodzajach pracy, których szukasz oraz o firmach docelowych, aby byli na bieżąco z poszukiwaniami ofert pracy. Powiadomią Cię, jeśli się o czymś dowiedzą. Zapytaj ich, czy byliby skłonni zrobić mailowe wprowadzenie do osób, które pracują w firmie lub, jeszcze lepiej, do kierownika ds. rekrutacji. Dzięki tym emailem lub wysłaniu CV i listu motywacyjnego w Twoim imieniu przez osoby z Twojej sieci, Twoja aplikacja może znaleźć się na szczycie stosu, nawet jeśli zasoby ludzkie nie są sortowane przez aplikacje, które przychodzą przez ATS. 

Nie wahaj się skontaktować z byłymi kolegami i szefami, jeśli widzisz otwarcia w ich firmach. Są oni bardziej skłonni zatrudnić cię niż konkurencja, ponieważ znają twoje umiejętności i etykę pracy. Nawet jeśli nie zatrudniają, mogą być referencjami dla innych Twoich aplikacji. Ponieważ pracują w tej branży, mogą usłyszeć o innych ofertach pracy za pośrednictwem własnej sieci i mogą Cię polecić.

Praktyczne rozmowy kwalifikacyjne przez telefon i wideo

Teraz, gdy wiele osób pracuje zdalnie, rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone przez telefon i wideo zamiast IRL. Przeprowadzenie rozmowy telefonicznej może być trudniejsze, ponieważ trudniej jest zinterpretować czyjąś reakcję i prowadzić rozmowę, która płynie naturalnie. Wywiad wideo może być trudniejszy, ponieważ przebywanie w aparacie może być niezręczne. Wyróżnisz się, jeśli poznasz tajniki rozmowy telefonicznej i wideorozmowy kwalifikacyjnej. I mamy telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną i wideo rozmowy kwalifikacyjnej porady i sztuczki, które musisz znać.

Weź udział w koncercie tymczasowym lub freelance

Jeśli obecnie nie masz pracy, zgłoś się do pracy tymczasowej i freelancingu, aby zapłacić rachunki. Może to prowadzić do pracy w pełnym wymiarze godzin, kiedy zaimponujesz współpracownikom. Jest to również doskonała okazja do zdobycia pewnych umiejętności na żądanie. Jeśli obecnie pracujesz w domu, pamiętaj, że pracodawcy szukają osób, które są wystarczająco zdyscyplinowane, aby pracować w domu, mają doskonałe umiejętności komunikacji pisemnej i werbalnej, niezbędne do komunikowania się ze współpracownikami i klientami na odległość, a także są zorganizowane i wydajne. 

Pokaż swoje zbywalne umiejętności

Jest tyle konkurencji o pracę, więc ważne jest, aby w tej chwili zwiększyć swoją grę. Po pierwsze, priorytetuj oferty pracy, które zostały ostatnio opublikowane, ponieważ jest to znak, że firma ma aktualną rolę, która musi zostać obsadzona. Jeśli oferta pracy jest aktualna od tygodni, może to być mniej ważne dla firmy w tej chwili. Bądź pewny siebie czytając oferty pracy i pamiętaj, że nadal możesz dostać tę pracę, nawet jeśli nie spełniasz wszystkich kwalifikacji zawodowych. Skorzystaj z CV i listu motywacyjnego, aby pokazać, że posiadasz umiejętności, których pracodawcy poszukują.

Dostosuj swoją aplikację do każdego zadania

Spędzaj więcej czasu na każdym liście motywacyjnym i wznawiaj go, aby Twoja aplikacja o pracę była widoczna. Modyfikowanie ich dla każdej aplikacji zajmuje więcej czasu, ale jest to konieczne. Kiedy aplikujesz o pracę online, Twoja aplikacja często trafia do Systemu Śledzenia Aplikacji (ATS) - oprogramowania, które przegląda Twoje CV, aby określić, jak dobrze spełniałoby ono wymagania związane z ogłoszeniem o pracy. Tajemnica obejścia systemu ATS jest zapisana bezpośrednio w słowach kluczowych, takich jak nazwa stanowiska, obowiązki i umiejętności. Nie kopiuj wszystkiego słowo w słowo, ale upewnij się, że większość najważniejszych aspektów pracy znajduje się w Twoim CV i liście motywacyjnym. Prawie 75% życiorysów, które przechodzą przez ATS jest eliminowanych, ponieważ nie spełniają wymagań określonych przez kierownika ds. rekrutacji, takich jak odpowiednie umiejętności, poziom wykształcenia lub tytuły zawodowe, zgodnie z badaniami Monster, więc jest to klucz do oddania Twojego CV w ręce kierownika ds. rekrutacji.

Bądź na bieżąco

Przy tak dużej niepewności na świecie w tej chwili, próby poszukiwania pracy mogą być przytłaczające. Nie zniechęcajcie się. Potrzebujesz pomocy, żeby się skupić? Dołącz do Monster'a już dziś i zacznij otrzymywać cotygodniowe wiadomości e-mail z najnowszymi poradami ekspertów, jak znaleźć pracę, napisać CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz również przesłać swoje CV, aby osoby zajmujące się rekrutacją i zatrudnianiem menedżerów mogły Cię znaleźć i skontaktować się z Tobą, jak tylko nowe stanowisko zostanie opublikowane. Pomyśl o tym jako o pierwszym kroku w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy.  

Zobacz także: Praca Piaseczno - Aktualne oferty pracy

Dariusz Niedziałek

Specjalista z zakresu organizowania kursów zawodowych, oraz wyszukiwania intratnych zawodów.